Napářka v našich porodnicích – Rozhovor s Monikou Valovou o zavádění intimní ženské napářky do českých porodnic

Bez ohledu na to, jak moc napářku milujete, v těhotenství si ji musíte odpustit, nechcete-li riskovat potrat, nebo předčasný porod. To ovšem platí jen do ukončeného 38. týdne těhotenství. Jakmile dosáhnete termínu, stává se z napářky znovu vaše nejlepší kamarádka, která vám naopak pomůže tělo na porod připravit. V dnešní době navíc můžete napářku využít jako běžnou součást péče už v několika českých porodnicích.

Zeptaly jsme se Moniky Valové, která napářku do našich porodnic přivedla, jak tento proces probíhal:

Jsme jedinou zemí na světě, kde se ženy mohou setkat s bylinnou napářkou přímo v porodnicích, a to díky tvým osvětovým aktivitám. Jak k tomu vlastně došlo? Oslovily tě porodnice samy, nebo ta iniciativa přišla z tvé strany?

Nemůžu s jistotou tvrdit, že v jiných zemích se v porodnici nenapařuje, ale nebude to asi oficiálně, jinak bychom to věděli. Když jsem se začala zabývat před pár lety napářkou, kontaktovala mě žena, která rodila ve Švýcarsku a po dlouhém a vyčerpávajícím porodu jí porodní asistentka udělala na toaletě napářku. Když potom ta žena na mou prosbu oficiálně kontaktovala porodnici, aby se k tomu vyjádřili, už se neozvali a na stránkách napářku nenabízejí. Takže se jednalo pravděpodobně o aktivitu určité porodní asistentky.

Co se týče mé osvěty, když jsem byla naposledy těhotná, vyzkoušela jsem si napářku na sobě a došlo mi, že je to procedura, která k porodu rozhodně patří, protože uvolňuje a prohřívá, nicméně sama jsem ji u posledního porodu nestihla. Po něm jsem však začala spolupracovat se svými porodními bábami, které napářku nabízely svým klientkám a předávaly mi od nich zpětnou vazbu. Já ty informace zpracovala do článku a díky němu se začaly o napářku zajímat další těhotné ženy, které si ji od 38. tt dopřávaly a své pozitivní zkušenost šířily dál. Na jaře loňského roku mě kontaktovala porodní asistentka Anna Fančovičová a pozvala mě na odbornou konferenci porodních asistentek, která se konala na lékařské fakultě v Ostravě. Od té doby, co jsem tam napářku odprezentovala, mě oslovují porodnice a zajímají se o její využití. A není divu, protože je tady konečně po desítkách let nový (staronový) nefarmakologický způsob tlumení bolesti u porodu, který se dá jednoduše používat i v nemocnici.

K dnešnímu dni zařadilo napářku do své péče už šest porodnic. Které to jsou?

Mezi těmi šesti je Vítkovická porodnice v Ostravě, porodnice ve Frýdku Místku, v Krnově, ve Valašském Meziříčí, v Jihlavě a ve Vyškově. Ale už jsem byla navštívit další porodnice a věřím, že se naše mapa napařovacích porodnic rozroste o další místa.

Co vnímáš jako hlavní motivaci těchto porodnic pro zavedení napářky?

Myslím, že jsme vstoupili do dobrého období porodnictví. Zdravotníci si začínají uvědomovat, že porod není jen o fyzickém přežití ženy a dítěte, ale že záleží také na prožitku. Proto se snaží vyhovovat ženám, které touží po přirozeném porodu bez medikace a aktivně je během porodu podpořit. V těchto porodnicích, kde pracují osvícení zdravotníci, má napářka otevřené dveře spolu s dalšími starodávnými tradičními technikami, které přežily staletí, protože fungují. Další motivací jsou samotné ženy, které si o napářku v porodnicích říkají, a tím ukazují zdravotníkům nové možnosti.

Jak školení v porodnicích probíhá a kdo z personálu se ho účastní?

To bývá různé. Na některých pracovištích se domluví pár porodních asistentek, jinde přijde celé oddělení včetně lékařů a primáře. Já jim odprezentuji účinky napářky a možnosti jejího využití a potom ladíme, jak by se dala začlenit do jejich způsobu práce. Každá porodnice je jiná, každý tým pracuje jinak, takže je důležité mluvit o detailech. Tam, kde mají o napářku skutečný zájem, neexistují překážky, pro které by to nešlo.

Jaký bývá postoj personálu k napářce na začátku školení?

Setkávám se vstřícností a milými lidmi. Někde vidím hlodavého červíčka pochybností, ale ten se většinou rozplyne s informacemi, které předám. Já jsem do porodnic zvaná ne proto, aby se na mě někdo povozil, ale proto, že se jim napářka jako technika líbí, jen se o ní potřebují dozvědět více, aby ji mohli začít ženám nabízet.

Jakým způsobem mohou klientky v těchto porodnicích napářku využít?

Pokud zahájím s konkrétním pracovištěm spolupráci, je napářka ženám u porodu nabízena aktivně nebo si o ni mohou říct a personál vše nachystá. To jsou právě pracoviště, které postupně uvádím do mapy na stránkách steamy. Vím také o porodnicích, které napářku oficiálně nenabízejí, ale umožní ji, pokud si žena přinese vlastní pomůcky.

Co ženy, které rodí jinde, ale také by chtěly využít napářku během porodu – jak se staví jiné porodnice například k situaci, kdy ženě napářku připraví její doprovázející PA?

Spíše než doprovázející PA, jsou to duly, které napářku rozsévají po českých porodnicích. A díky za ně. Vzhledem k tomu, že jsme s mým mužem vymysleli úplně jednoduchý postup pro použití napářky v porodnicích, který spočívá jen v tom, že si doprovod ženy požádá o horkou vodu z rychlovarné konvice, neměli by s tím mít problém nikde. Jak jsem psala výše, vím o porodnicích, se kterými oficiálně nespolupracuji a které nemají s napářkou problém. Ale dokážu si představit, že tam, kde se o ní neví, může mít někdo strach v souvislosti s jejím bezpečným prováděním.

Napářka se v mnoha kulturách využívá zejména v období šestinedělí a při porodu. Dá se podobná tradice vystopovat i u nás, nebo jde v českém prostředí o relativní novinku?

Určitě dá. Logicky, proč se v každé české pohádce, ve které se rodí, vaří na kamnech velký hrnec s vodou? Ve starých lékařských knihách se o napářce píše a ve skanzenech můžeš narazit na napařovací židličku. Není to tady žádná novinka, jen tradice napařování v souvislosti s porodem a šestinedělím nepřežila.

Část laické i odborné veřejnosti se k napářce zatím staví s nedůvěrou. Jako u mnoha jiných přírodních procedur argumentují neexistencí odborných studií dokazujících její pozitivní účinky. Myslíš, že zavádění napářky do porodnic ukazuje, že se tento postoj začíná měnit?

Já zase argumentuji neexistencí odborných studií, které by prokazovaly její negativní účinky. A poukazuji na případové studie, tedy stovky žen, kterým napářka porod zpříjemnila, zrychlila nebo pomohla porodit bez poranění. Mluvím o zkušenostech zdravotníků z porodnic, kde již s napářkou pracují, a to je velká motivace pro jiná pracoviště. Všude je to však o lidech a jejich naladění. Pokud na některých pracovištích mají tendenci každý porod medikovat, aby bylo rychle po všem, těžko budou ženám nabízet přirozené alternativy, kterým nevěří. Strach z neznámého je pro naši kulturu, i tu zdravotnickou, příznačný. Proto nejlepší, co můžeme dělat, je přinášet objektivní informace. A ty já zdravotníkům přináším a měním jejich pohled. V tom vlastně spočívá šíření osvěty.

O Monice Valové

Monika pomáhá ženám v jejich důležitých životních meznících, zejména v těhotenství, při porodu a po něm, při kojení a výchově dětí a také v partnerství. Je lektorkou ženské bylinné napářky. Podporuje ženy v tom, aby k sobě byly vnímavé, našly své místo ve svém životě a umožnily si odpočívat. Je první certifikovanou poskytovatelkou vaginální napářky v rámci Peristeam Hydrotherapist Institute. Dělá této terapeutické technice zázemí šířením osvěty, přednáškovou činností, publikováním článků a také samotnými produkty Steamy, které ženám umožňují vyzkoušet působení ženské bylinné napářky na vlastní kůži.

Proč využít intimní bylinnou napářku před porodem a v jeho průběhu:

  • Může pomoci v boji proti bakteriím a kvasinkám, které mnoho žen v těhotenství trápí
  • Změkčuje tkáně, které se díky jejímu působení stávají pružnějšími – funguje jako prevence porodních poranění
  • Napářku lze kombinovat s cvičením s epi-nem nebo aniballem (napařujeme před cvičením)
  • Pomáhá urychlovat otevírání čípku a připravuje porodní cesty
  • Uvolňuje svaly pánevního dna, které jsou v těhotenství nadměrně zatěžovány
  • Může pomoci spustit porod, pokud je miminko připravené
  • Ulevuje od bolesti a příjemně prohřívá
  • Uvolňuje mysl a pomáhá ženě naladit se na své tělo
Jsme první salón v ČR poskytující ženskou intimní napářku. Věříme, že každá žena si zaslouží vědomý čas sama pro sebe a péči, díky níž se bude cítit jako královna. Více o nás ZDE>>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů