Jak pečovat sama o sebe

Že je důležité o sebe pečovat, si většina z nás uvědomuje. Staráme se o svůj zevnějšek. Chodíme ke kadeřnici, pěstíme si nehty a holíme nohy. Cvičíme a snažíme se rozumně stravovat. Malujeme se a natíráme voňavými krémy, abychom naši pleť udržovaly svěží a mladou. Přejeme si být fyzicky zdravé a dobře vypadat. Co však často opomínáme a neprávem přehlížíme, je péče o duševní pohodu. Ta přitom není ničím samozřejmým a když ji ztratíme, má to na nás rozhodně horší dopad než neoholené nohy na koupališti.

Pravidelnou komplexní péči si v mnoha kulturách dopřávaly především ženy vysoce postavené. Ty ostatní se musely spokojit se základními rituály zaměřovanými především na hygienu a něco navíc je čekalo jen při významných životních událostech, jakými jsou třeba svatba nebo porod. Dnes už nemusíme být javské princezny, abychom se mohly rozmazlovat masáží vonnými oleji nebo intimní napářkou. Přesto ve světě orientovaném na výkon častokrát nenacházíme pro pravidelnou péči o tělo dostatek času. A co teprve čas na péči o duši?

Zatímco odrosty nebo unavená pleť nás prozradí jedna dvě, psychická nepohoda se dá do určité míry skrývat. Nemá však smysl snažit se krásným zevnějškem maskovat skutečnost, že se necítíme dobře. Pokud taková chvíle přijde, měly bychom ji chápat jako signál, že naše duše potřebuje pozornost. Když na něj zareagujeme včas, můžeme znovu najít rovnováhu dřív, než se problém stihne projevit na fyzické úrovni.

Duševní pohoda je klíčová pro dobrou kvalitu života a mezilidských vztahů. Dodává nám motivaci k práci a umožňuje nám využívat náš přirozený kreativní potenciál. Nehledě na to, že každá žena je nejkrásnější, právě když je jí dobře. Existuje mnoho způsobů, jak můžeme pečovat o své duševní zdraví. Pravidelná relaxace, případně meditace, umění, pobyt v přírodě… Ale pokud na to nenacházíme čas, co pak?

Pravdou je, že nezáleží tolik na tom, jakou péči si žena dopřává, jako spíš jakým způsobem. Jestliže cvičíme jógu, ale v ásánách místo abychom se soustředily na dech a tělo přemýšlíme nad tím, co jsme nestihly dokončit v práci, přicházíme o celou řadu benefitů. A pokud během masáže uvažujeme, co připravíme k večeři, možná se dočkáme uvolněných svalů, ale mysl si neodpočine. Co děláme polovičatě, přináší polovičaté výsledky. A těžko můžeme něco dělat naplno, když se toho neúčastní naše pozornost.

Na druhou stranu obyčejná ranní sprcha se může stát krátkou meditací, během níž se ztišíme a nasloucháme svému nitru. I to holení nohou se může proměnit ve vědomý okamžik, kdy zapomeneme na všechno ostatní a prostě jenom jsme. Vnímejme pocity na své kůži, když do ní vtíráme krém. Podívejme se samy sobě do očí, když si líčíme řasy. Pohlaďme si chodidla, když se vyzouváme ze svazující pracovní obuvi. Takových momentů jistě dokážeme v naší každodenní rutině najít několik. Nemusíme se hned stát mistryněmi bytí v přítomnosti – za každičký moment vědomé péče a laskavosti nám bude naše duše vděčná.

Naučme se dělat si z těch automatických úkonů, kdy se o sebe staráme, abychom k něčemu vypadaly, relaxační rituály propojující tělo a mysl. Nestojí nás to žádný čas navíc, a přitom nám to může tolik prospět.

Jsme první salón v ČR poskytující ženskou intimní napářku. Věříme, že každá žena si zaslouží vědomý čas sama pro sebe a péči, díky níž se bude cítit jako královna. Více o nás ZDE>>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů